Četnická pátrací stanice Praha - historická skupina, četnictvo a bezpečnostní sbory

strážmistr policie Ladislav BETKA

Pátráme po osudech a okolnostech dalšího padlého příslušníka policie a účastníka květnového povstání v roce 1945.

Strážmistr policie Ladislav Betka se narodil 15. února 1915 a padl 7. května 1945.

betka_hrob2.jpg

Stejně jako šstrážm. pol. Václav Mach, je pohřben na Hrdlořezském hřbitově.

betka_hrob1.jpg

V almanachu padlých pražských policistů je mylně uvedeno datum jeho narození – 20. února 1915 . Stejně jako u jeho kolegy Macha je uvedeno – Padl v revoluci v Praze.

Hroby obou padlých leží prakticky vedle sebe.

betka_mach_hroby.jpg

Má někdo informace o okolnostech a místě smrti strážmistra Betky? Stejně tak pátráme po dalších informacích k jeho osobě.  

Jeden komentář k příspěvku “strážmistr policie Ladislav BETKA”

  1. David Hertl říká:

    ZAPOMENUTÝ HRDINA Z VELKÉHO BŘEZNA – V Ústí n. L. nedávno vyšla publikace Ústečané nejen v datech. Autoři se snaží seznámit širší veřejnost s významnými jedinci, kteří život nějakým způsobem s městem spojili. V. Březno zatím takovou knihu nemá, ale můžeme si představovat, kdo by si v takové životopisný medailon určitě zasloužil. Obec má dlouhou a bohatou historii, a proto není při procházce časem problém narazit na opravdu významné individuality, jejichž věhlas její hranice přesahuje. Dokonce lze najít takové, o nichž informují významné encyklopedie (např.: Žofie Chotková, Karel Chotek, František Chábera, Miroslav Slach, Anna Kobrlová, Svatopluk Košvanec, Victor Cibich, Albin Benedikt Castelli atd.) Tato jména však většinou lidé znají a nebo si informace mohou bez větších problémů zjistit, rád bych ale připomněl takřka zapomenutou osobnost, o jejímž životě se podařilo nedávno získat aspoň několik faktů, ze kterých jasně vyplývá, že do zmiňovaného seznamu bezpochyby patří! Jedná se o Ladislava Betku (* 15. 2. 1915), žil ve V. Březně, aktivně se zapojoval do společenského i kulturního života a cvičil v místním Sokole. Nesmíme také zapomínat, že v době před 2. světovou válkou zde sídlila většina Němců a že např. první česká škola byla otevřena až v r. 1937. Proto také v pohraničí měla oslava 28. října mnohem větší a širší význam. Další životní kroky L. Betky směřovaly do Prahy, do služeb pražské státní policie. Za Květnového povstání českého lidu v r. 1945 se velkobřezenský vlastenec objevuje na barikádách a na pražském Žižkově v boji s německými okupanty den před osvobozením (7. 5. 1945) umírá. Hrob najdeme v Praze 9 – Hrdlořezech. Existuje historický dokument, který vypovídá, že 3. 5. 1947 byla ve školní budově velkobřezenské školy odhalena pamětní deska s nápisem: Těm padlým čest! Ladislav Betka, roz. 15. 2. 1915, padl 7. 5. 1945 na barikádách v Praze. Antonín Honák, roz. 15. 3. 1900, zemřel 13. 4. v Briegu. Žalujeme – vzpomínáme – nezapomeneme. Bylo na ni vedle L. Betky ještě uvedeno jméno Antonína Honáka, o jehož životních osudech se mi zatím nepodařilo zjistit nic. Deska v objektu už dávno není a na bývalé spoluobčany se také už pozapomnělo. PaedDr. Jan Darsa (skola.vb@ustipost.cz) – ZŠ V. Březno (ustipost.cz/skola-velkebrezno)

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.

úvodní stránka | nahoru | zpět | tisk stránky | Články lze kopírovat jen se svolením autora
© 2005 Design Jirka Převrátil | © 2005-2006 Obsah - kolektiv autorů ČPS Praha | Hostujeme u Českého hostingu
With the latest generation increasing in size to 42mm, reinstating the vivid orange 'Freccione' and including the 'Explorer II' dial script in the same color best replica watches, it makes the once-perpetually overshadowed spelunker's companion among the most noticeable of the current crop breitling replica watches. With 2021 marking its 50th anniversary, we will have to wait and see what Rolex does to celebrate.