Četnická pátrací stanice Praha - historická skupina, četnictvo a bezpečnostní sbory

Policie a četnictvo v odboji

Četníci z Lanžhota II.díl

Jediný, kdo může podat svědectví o posledních dnech hrdinných lanžhotských četníků je štábní strážmistr Robert Červený, který jako jediný přežil.

Pokračování »

Četníci z Lanžhota I. díl

Obdoj příslušníků bezpečnostních sborů začíná prakticky okamžitě po obsazení zbytku Československa v březnu 1939. Nebyl otázkou pouze policistů, ať již státních či obecních. Na „venkově“ se do něj masivně zapojili i četníci. Toto je jeden z mnoha příběhů cti a odvahy, jehož pratagonisté si právěm zaslouží místo v síni slávy národního odboje. Pokračování »

Nuselská odbojová skupina

50. policejní revír se nacházel v budově dnešního Obvodního ředitelství policie pro Prahu IV v ulici U Plynárny. V nenápadném žlutém rohovém domě se psala historie a její obyvatelé – policisté – se svými skutky a oběťmi zapsali do dějin národního odboje.

Pokračování »

Policie a četnictvo v odboji aneb čest jejich památce.

5. května 2010 přesně ve 12.35 h upylne 65 let od okamžiku, kdy se z rozhlasových přijímačů ozvalo hlášení hlasatele českého rozhlasu zdeňka Mančala: „…voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko, dostavte se ihned k budově rozhlasu…“. Slova, na než čekal celý národ, slova, na než 6 let okupace čekal každý poctivý Čech. Praha povstala.

Pokračování »
úvodní stránka | nahoru | zpět | tisk stránky | Články lze kopírovat jen se svolením autora
© 2005 Design Jirka Převrátil | © 2005-2006 Obsah - kolektiv autorů ČPS Praha | Hostujeme u Českého hostingu